Adres:
Odunluk Mah. Liman Cad. Kızılay Plaza
İş Merkezi No:17/26 Nilüfer / BURSA
Telefon:
0224 232 07 06
Evde kan şekeri takibi önemli

Gerek Tip I ve gerek Tip II diyabet hastalarında tedavinin başarısı kan şekerinin doğru takibi ile mümkündür. Diyabet hastası da sağlıklı bireyler gibi normal bir yaşam sürdürebilir. Bu öncelikle kan şekeri değerlerinin normal olması ile mümkündür.  Kısa süreli hedefler genellikle kan şekerini ölçme üzerinde yoğunlaştırılmıştır ve buda sağlık kuruluşu dışında hastanın evde  kan şekerini ölçmesi ve takip etmesi ile sağlanır.

EVDE KAN ŞEKERİ TAKİP ETMEK ÖNEMLİ

Gerek Tip I ve gerek Tip II diyabet hastalarında tedavinin başarısı kan şekerinin doğru takibi ile mümkündür. Diyabet hastası da sağlıklı bireyler gibi normal bir yaşam sürdürebilir. Bu öncelikle kan şekeri değerlerinin normal olması ile mümkündür.  Kısa süreli hedefler genellikle kan şekerini ölçme üzerinde yoğunlaştırılmıştır ve buda sağlık kuruluşu dışında hastanın evde  kan şekerini ölçmesi ve takip etmesi ile sağlanır. Tüm diyabetli hastalar kan şekerlerini ölçerek uygulanan tedavinin uygunluğu ve yeterliliği konusunda bilgi sahibi olmalıdırlar.

İnsülin ve oral antidiyabetik haplar kan şekerini oldukça etkin biçimde düşüren ilaçlardır. Evde kan şekeri ölçümü tedavinizin etkinliği, doğru ilaç dozlaması, yemek sonrası kan şekeri değişkenlikleri ve şeker düşmesi riski konusunda çok önemli bilgiler verir. Ayrıca şekerleri iyi giden bir diyabetlinin evden ölçüm yaparak iyi sonuçları görmesi de onun diyet ve egzersiz tedavisine uyumunu artıran çok önemli bir motivasyondur. Diyabetli gebelerde sağlıklı çocuk doğmasını  sağlayan en önemli ve vazgeçilmez bir metoddur.

Ne sıklıkla evde kan şekeri ölçümü yapılmalıdır?
Bu sorunun en doğru yanıtı size ve sizi izleyen doktorunuzun  kararına bağlıdır.  İnsülin kullanan Tip 1 diyabetik hastalar günde en az 4 kez ölçüm yapıp insülin dozu ve yemek planlarını bir önceki ölçüm sonuçlarına göre yapmalıdırlar. Bu sıklıkta kan şekeri takipleri için özel cihazlar geliştirilmiştir.  

Tip 2 diyabetik, insülin kullanmayan  hastalarda gün içindeki kan şekeri oynamaları daha azdır bu nedenle Tip 2 diyabetiklerin Tip 1 diyabetikler kadar sık kan şekeri ölçümü yapmaları genellikle gerekmez. Bu hastalarda sık ölçüm yeni bir tedaviye geçildiğinde, doz ayarlaması yapıldığında ve yaşam biçiminde önemli bir değişiklik olduğunda yapılmalıdır. Bu durumlarda da genellikle kahvaltıdan önce ve akşam yemeğinden önce günde iki ölçüm yeterli olacaktır.  Eğer hap veya insülin kullanmayan bir Tip 2 diyabetli iseniz yada kan şekeri kontrol altındaysa günde bir kez veya haftada 3-4 kez ölçüm yapabilirsiniz.

Açlık kan şekerlerinin takibi kadar tokluk  kan şekerlerinin takibide çok önemli olduğundan kan şekeri dengesi tam sağlanana kadar günde birkaç kez sağlandıktan sonra haftada birkaç kez tokluk kan şekeri ölçülmelidir. Tokluk kan şekeri yemeğe oturup ilk lokmayı ağzınıza aldığınızdan sonra geçen birinci saatte ölçülen değerdir.

Pek çok diyabetli hasta kan şekerleri düşük veya yüksekken bunu farkettiğini ve bu yüzden herhangi bir şey hissetmedikleri zaman ölçüm yapmanın gereksiz olduğu iddia ederler. Bunu asla yapmayın ve kan şekeri konusunda hislerinize kesinlikle güvenmeyin, mutlaka ölçüm yapın.

Ne zaman ölçüm yapılmalıdır?
Ne zaman ölçüm yapılması gerektiği de tıpkı ne sıklıkta ölçüm yapılması gerektiği gibi kişisel durumla ilişkilidir. İstediğiniz zaman ölçüm yapabilirsiniz ve bu bize sizin kan şekeri kontrolünüzle ilgili değerli bilgiler verir.


– Kahvaltı, öğlen yemeği ve akşam yemeği öncesi veya çok yenilecek bir ara öğün öncesi

– Yatma saati
– Kahvaltı, öğlen yemeği ve akşam yemeğinden bir saat sonra
– Gece yarısı 2-3.00 sıraları

Bunun dışında ekstra ölçüm zamanları:
– Hastalığınızda
– Kan şekerinizin düşük olmasından kuşkulandığınızda
– Uzun yolda otomobil kullanmadan önce veya yolculuk sırasında
– Fiziksel aktivitenizin fazla olduğu zamanlarda
– Kan şekerinizde oynamalar olduğunda
– İlaç, diyet ve egzersiz planlarınızı değiştirdiğinizde
– Kilo alıp, verme durumunda
– Gebelikte veya gebelik planlıyorsanız
– Düşük kan şekeri belirtilerini algılamada problem varsa.

Kan şekeri hedefleri
Sizin için en doğru olan kan şekeri hedeflerinizi doktorunuz belirleyecek olmakla birlikte; Diyabetik bir hastanın kan şekerinin yemeklerden önce 90-120 mg/dl, yatma zamanı ise 100-140 mg/dl olması hedeflenir. Tokluk kan şekeriniz ise 140-160 aralığını hedeflemelidir.

HbA1C nedir? 

Bu yazının konusu olmamakla birlikte üç aylık ortalama şeker diye de basitçe tanımladığımız HbA1C tedavinin başarısını gösteren en önemli testtir. Doktorunuz uygun aralıklarla bu testi size yaptıracaktır. HbA1C tedavinin başarısını ve oluşabilecek diyabetik hasarların şiddeti  ve hızını çok kolaylıkla gösterebilecektir.

Hedef açlık, tokluk kan şekerleri ve HbA1C  değerlerine ulaşılması veya olabildiğince yaklaşılması hastalık kontrolünü kolaylaştırır komplikasyonların gelişmesini, önler.

Ölçüm değerleri mutlaka yazılı olarak kaydedilmeli ve saklanmalı, düzeni aralıklarla hekiminizle paylaşılmalıdır.  Asla ‘Ne yaparsam yapayım kan şekerlerim yüksek çıkıyor’ düşüncesine kapılmayın. Kötü bir sonuç görmemek için kan şekerini ölçmekten korkan hastalar sıklıkla görülür. Bu bir sorun karşısında başını kuma gömmekten farksız bir davranıştır. Doğru bir planlama ile düşmeyecek kan şekeri yoktur.

İlgili Yazılar