Adres:
Odunluk Mah. Liman Cad. Kızılay Plaza
İş Merkezi No:17/26 Nilüfer / BURSA
Telefon:
0224 232 07 06
GÜÇLÜ BAĞIŞIKLIK İÇİN 5 YAŞAMSAL ÖNERİ

Hastalıklar sık sık sizi ziyaret ediyor ve kolayca hasta oluyorsanız bir şeyleri yanlış yapıyor olabilirsiniz. Bağışıklık sisteminizin yeterince güçlü olduğundan emin değilseniz yapacağınız ufak değişimlerle rahat bir kış dönemi geçirmeniz mümkün.

Hastalıklar sık sık sizi ziyaret ediyor ve kolayca hasta oluyorsanız bir şeyleri yanlış yapıyor olabilirsiniz. Bağışıklık sisteminizin yeterince güçlü olduğundan emin değilseniz yapacağınız ufak değişimlerle rahat bir kış dönemi geçirmeniz mümkün.

Ani ısı değişimleri ile direnç kolayca azalıp yaşam kalitesi hızla düşebilmektedir. Kış aylarına güçlü bir bağışıklık ve bütünsel sağlığınızı koruyarak girebilmek için birazdan bahsedeceğim 5 öneri yıldız niteliğinde.

  • Probiyotik alımını artırın.

Barsak mikrobiyotasının büyük çoğunluğunu sağlık durumunu iyileştiren probiyotik bakterilerin oluşturmasını istiyoruz. Bunun doğal kaynakları olan yoğurt, turşu, kombucha, fermente peynirler, kefir gibi besinlere beslenmenizde yer verin. Ödem probleminiz ve tansiyon sorununuz varsa bu besinlerden tuzlu olanları tercih etmeyiniz.

  • Proteini yeterli ölçüde alın.

Omega-3 deposu olan balık her hafta en az 2 kez tüketilmeli. Yumurta, kırmızı et, hindi, tavuk gibi besinleri demir emilimini artırıp bağışıklığı güçlendirmek için yanında bol yeşillik ve limon, sirke ile tüketin. Süt ürünlerini daha çok sebzelerle kombine edin ve günde 2 su bardağı kadar kefir veya yoğurt tüketin.

  • Meyve ve sebzeyi mevsiminde tüketin.

Merve ve sebzeler en yüksek biyo yararlılığı kendi mevsiminde tüketilince sağlar. Tek tip sebze ve meyve tüketmek yerine farklı sebze ve meyveleri mutlaka beslenmenize ekleyin. Koyu yapraklı sebzeleri özellikle çiğ tüketmeye özen gösterin. Günde toplam 6 porsiyon sebze-meyve tüketerek kalp hastalığı,kanser,hipertansiyon gibi riskleri azaltıp daha zinde bireyler haline gelmek mümkün.

  • Su ihtiyacınızı belirleyin.

Vücut çok susuz kalsa dahi susuzluk hissetmeyebilir. Bir çok reaksiyonun gerçekleşmesi için gerekli olan suyu yetersiz tüketmek sağlık problemlerini beraberinde getirip yaşam kalitesini baş ağrıları halsizlik gibi problemleri tetikleyerek azaltabilir. Hemen bir su şişesi edinin ve gerekirse hatırlatıcı kurarak günde 2 kez onu su ile dolduralım. Günlük su ihtiyacınızı kilonuzu 0.035 ile çarparak bulabilirsiniz.

  • Hareket edin.

Günlük rutin egzersiz yerine geçmiyor vücut bu rutine adapte oluyor. Bu yüzden egzersiz yapabileceğiniz alanlar belirleyip en azından 45 dakikalık yürüyüşler yapmak kan şekeri dengesini sağlamak, kalp sağlığını koruyup bağışıklığı güçlendirmek için büyük önem arz ediyor.

 

İlgili Yazılar