Adres:
Odunluk Mah. Liman Cad. Kızılay Plaza
İş Merkezi No:17/26 Nilüfer / BURSA
Telefon:
0224 232 07 06
KABIZLIK, İSHAL ÇÖZÜLEMEZ SORUNLARMI ?

Çoğu insan sıkça yaşadığı kabızlık ve ishal gibi barsak sorunlarında durumunda ne yapacağını bilememektedir.

Çoğu insan sıkça yaşadığı kabızlık ve ishal gibi barsak sorunlarında durumunda ne yapacağını bilememektedir. Bazı kişiler bu durumu kabullenmekte ve kronikleştiği için çözüme kavuşacağına inanmamaktadır. Kabızlık ve ishal kronik hale geldi ise mutlaka doktor-diyetisyen iş birliğinde sabır ve istikrarla problemin temeli odaklı çalışılmalıdır. Oldukça pratik yöntemlerle iki durumu da yönetmek mümkün.

  • KABIZLIK

Çoğu insanda görülen kabızlık, yetersiz su tüketimi, şeker hastalığı, hipotiroidi, ilaçlar, ağır metal zehirlenmeleri, sebze-meyve-kurubaklagil gibi posa yönünden zengin besinleri az miktarda tüketme, kaygı bozukluğu, bilinçsiz dışkılama artırıcı ürün kullanımı gibi sebeplere bağlı olarak gelişebilir. Eğer siz de bu problemlerin bir veya birkaçına sahipseniz mutlaka doktorunuza kontrollerinizi yaptırın.

Kabızlıkta beslenmeye tam tahıl içeriği yüksek besinler (bulgur-tahıllı ekmek), sebze, meyve, kurubaklagil ve ceviz-fındık-badem gibi yağlı tohumlar eklenir sıvı alımı artırılır.

  • İSHAL

Aşırı şeker tüketimi, yetersiz beslenme, mantar, antibiyotik kullanımı, bakteri-virüs enfeksiyonları, inflamatuar hastalıklar,sindirim sisteminde organ kayıpları,mikrobiyota dengesizliği gibi sebeplerle gelişebilmektedir.

Bol sıvı, çorba(yağsız yoğurt,şehriye çorbası), sebze suları, yağsız peynir, haşlanmış patates, elma-şeftali-muz gibi prebiyotikler, ishal durumu azaldığında yağsız haşlanmış et beslenmeye eklenir.

  • HANGİ PROBİYOTİK KULLANILIR?

Özel yöntemlerce hazırlanmış probiyotik ürünler kabızlık ve ishalde hızlı iyileşme için destekçidir.

Bu noktada uzmana danışmak çok önemli çünkü aşağıda yazan bakteri türlerinin özellikle suş ismi olarak üründe yer alması sonuç alabilmek için çok önemli.

Örneğin: Lactobacillus rhamnosus GR-1 suşu vajende kolonize olup candidaya bağlı mantar enfeksiyonlarında ve idrar yolları enfeksiyonlarında kullanılırken, Lactobacillus Rhamnosus R0011 ise barsaklarda kolonize olup kabızlık şikayetlerinde kullanılır. BU YÜZDEN MUTLAKA UZMANA DANIŞIN.

 Aşağıdaki probiyotik bakteriler ishal ve kabızlıkta kullanılan probiyotik ürünlerde aranması gereken türlerdendir.

İSHALDE: Lactobacillus rhamnosus GG, Lactobacillus acidophilus ve Lactobacillus bulgaricus Saccharomyces Boulardii, Lactobacillus GG., Lactobacillus Bifidus, Lactobacillus, Streptococcus Thermophilus kombinasyonları

KABIZLIK: B. longum, B. lactis, S. cerevisiae ve L. acidophilus, L. reuteri, L. plantarum, L. rhamnosus, P. Freudenreichii ve B. animalis kombinasyonları

 

İlgili Yazılar