Hemen Randevu

2 HAFTA ŞEKERDEN TAMAMEN UZAK DURURSANIZ NE OLUR?

2 HAFTA ŞEKERDEN TAMAMEN UZAK DURURSANIZ NE OLUR?

  • 18 Nisan 2024

1- Yüzünüzdeki şişkinlik azalır ve daha ince görünür.

Bu değişikliği hem yüzünüzde hem de göbek bölgenizde gözlemleyebilirsiniz. Göbekteki yağ kaybının asıl nedeni karaciğerin yağları dışarı atmasıdır. Şeker yemeyi bıraktığınızda vücut artık kendi yağlarıyla beslenmek zorunda kalır. Vücudun ana yakıt kaynakları şeker ve yağdır. Seçim şansı olduğunda vücut her zaman şekeri tercih eder. Şekeri kestiğinizde vücudunuzun şeker yerine tek seçeneği yağ olur ve karaciğerden başlayarak yağ rezervlerini kullanır.

 

2- Şekeri kestiğinizde olumlu yönde etkilenecek 4 organ vardır: Gözler, böbrekler, atardamarlar, beyin

Gözleriniz daha iyi görmeye başlayacak ve bulanıklık azalacak.

Böbrek fonksiyonlarınız iyileşecek. İdrardaki şeker oranı azalacak.

Atardamarlardaki iltihaplanma, fazla glikozun pas etkisi azalacaktır. Şeker sadece yağa değil kolesterole de dönüştüğü için kolesterol değerleriniz iyileşecektir.

Sinir ve beyin fonksiyonlarınız iyileceği için hafızanız, odaklanmanız, konsantrasyonunuz, ruhsal durumunuz da iyileşecek ve çok daha mutlu hissedeceksiniz.

 

3- Geceleri daha az idrara çıkacaksınız ve daha rahat uyuyacaksınız.

 

4- Vücudunuz şeker yerine yağ yakacağı için daha fazla enerjiye sahip olacaksınız.

Şekeri kesip vücudunuzu yağ tüketimine geçirdiğinizde öğünlerde tükettiğiniz ve vücudunuzda depoladığınız yağları öğün aralarında yakarsınız. Bu size gün boyunca büyük miktarda sabit bir enerji verecek ve daha iyi hissedeceksiniz.

 

5- Ani gelen atıştırma isteğinden kurtulacaksınız.

Hiçbir şey yemeseniz bile vücudunuz kendi yağlarını tüketeceği için öğünler arasında iştahınız kapalı olacaktır.

 

6- İltihaplanma, ağrı, damar sertliğiniz düzelecek ve atardamarlarınız daha esnek olacak. Bu da  kan basıncınızın önemli ölçüde düşmesi demektir. Böylece ilaç ihtiyacınız azalacaktır.

Atardamarların derinliklerindeki iltihap atardamar duvarlarını kalınlaştırarak kanın akışını zorlaştırır. Arterlerin tıkanmasına sebep olabilir. Şekeri bırakarak yaptığınız şey dokulara daha fazla kan akmasına izin vermektir.

 

7- Vücut yağlarınızdan kilo vereceksiniz.

 

8- Daha iyi bir cilde sahip olacaksınız.

Deri dahil her yerdeki iltihaplanma azalacağından sivilce, kırmızı döküntüler gibi dermatitler düzelecektir.

 

9- İnsülin direncinizi iyileştireceksiniz.

Konuya insülin direncini açıklayarak başlayalım. Vücut bir şeye direnç gösteriyorsa onun etkisini reddediyor demektir. Bir süre boyunca çok fazla şeker tükettiğinizde vücudunuz buna direnmeye çalışır. Şeker artık reseptöre bağlanamaz. Çünkü vücut bu bağlantıya bir  bariyer oluşturur ve buna duyarsız hale gelir.

Vücutta çok fazla insülin varsa direnç oluşur ve pankreas bunu kırmak için daha fazla insülin üretir. Fazla insülin üretimi sonucunda yorulan pankreas güçsüzleşir ve eskisi kadar insülin üretemez. Bu durumda pre-diyabet veya şeker hastalığı durumu gözlemlenir.

Ayrıca insülin; potasyum, magnezyum, B1 vitamini, kalsiyum ve D vitamini emilimi için gereklidir. Yani şekeri keserek insülin direncini iyileştirebilir ve protein yapıcı aminoasitler de dahil olmak üzere tüm bu besinlerin emilimini arttırabilirsiniz.

Selülit görünümünden kurtulur, daha fazla kas kazanırsınız ve daha iyi vücut şekli elde edersiniz.

İnsülin direncinden kurtulmak; karaciğer yağlanması, kalp hastalığı, felç ve kanser riskinin azalmasına yardımcı olur.

DYT. SEVDE KARA