Adres:
Odunluk Mah. Liman Cad. Kızılay Plaza
İş Merkezi No:17/26 Nilüfer / BURSA
Telefon:
0224 232 07 06
Günümüzde Hasta Hekim İlişkileri

Hemen her gün bilgi kirliliğiyle kafasında oluşturduğu birçok evhamla hekime gelen hastalarla karşılaşmaktayız. Özellikle laboratuvar ve tetkik sonuçlarının ne anlama geldiğini ya da kendisinde hissettiği belirtilerin hangi hastalığa işaret edebileceğini internet ortamında araştırmış kendine göre yorumlamış ve hatta tanısını bile koymuş olarak ne şikâyetiniz var sorusuna benim şu hastalıklarım var diyerek hekimden yol göstermesini isteyen bir kitleyle karşı karşıyayız.

Hemen her gün bilgi kirliliğiyle kafasında oluşturduğu birçok evhamla hekime gelen hastalarla karşılaşmaktayız. Özellikle laboratuvar ve tetkik sonuçlarının ne anlama geldiğini ya da kendisinde hissettiği belirtilerin hangi hastalığa işaret edebileceğini internet ortamında araştırmış kendine göre yorumlamış ve hatta tanısını bile koymuş olarak ne şikâyetiniz var sorusuna benim şu hastalıklarım var diyerek hekimden yol göstermesini isteyen bir kitleyle karşı karşıyayız. Bu durum aslında hastaya fayda değil aksine zarar veren bir durumdur.

Öncelikle hekimlerin hastaların bu yönlendirmesinden etkilenmeyeceğini düşünsek bile hekim için bu durumu anlatmak çok gereksiz bir zaman kaybına yol açabileceği gibi fayda sağlamayan birçok tetkikle zaman ve ekonomik kayba yol açacaktır. Birkaç internet taramasıyla herhangi bir hastalık hakkında karar verecek düzeyde bilgi sahibi olmak asla mümkün değildir. İnternet ortamındaki bilgilerin büyük bir kısmı denetlenebilir, kanıtlanmış bilgiler olmayıp doğruluğu çok tartışmalıdır. Sadece dikkat çekmesi için birçok konu abartılmış olabilir yada belli bir yönlendirme amacıyla kasıtlı olarak yanlış, abartılı bilgi verilmiş olabilir. Sağlığın maalesef bir rant aracı olduğu günümüz toplumunda sadece ticari kazanç amaçlı yanlış yönlendirmelere çok sıklıkla rastlamaktayız.

İnternetin bu amaçla değil belli bir tanı konulmuş hekim tarafından gerekli yönlendirmeleri ve tedavileri planlanmış durumlarda ancak bir takım ek bilgilerin alınması amacıyla kullanılması doğru olabilir. Yapılan en büyük yanlışlardan birisi hekim tarafından verilen tedavilerin bir takım standart tanılarla karşılaştırılıp tedavi uygunsuzluğuna hasta ya da yakınları tarafından karar verilmesidir. Oysa hekim standart bilgi ile hastayı birleştirecek birçok parametreyi göz önüne alacak ve her hasta için kendine özel bir tedavi planı yapacaktır. Birbirine çok benzeyen iki hastanın hipertansiyon tedavisi birbirinden çok farklı olabilir. Hastalarımıza tavsiyemiz tanı ve tedaviler için internetle uğraşmak yerine bu konuda eğitim almış yıllarca ihtisas yapmış benzer hastalıkları belki binlerce kez tedavi etmiş hekimlerine güvenmeleri ve onların yönlendirmeleriyle hareket etmeleridir. Böylelikle hem hekimin işi kolaylaşacak hem de kendileri gereksiz psikolojik baskılardan kurtulmuş olacak hekime güven tedavi sürecini mutlaka hızlandıracaktır.

İlgili Yazılar