Adres:
Odunluk Mah. Liman Cad. Kızılay Plaza
İş Merkezi No:17/26 Nilüfer / BURSA
Telefon:
0224 232 07 06
PANİK BOZUKLUK

Modern dünyamızın getirdiği yaşam koşullarında zaman zaman endişe, kaygı ve panik hissi yaşanabilir.

Modern dünyamızın getirdiği yaşam koşullarında zaman zaman endişe, kaygı ve panik hissi yaşanabilir. Bu durum stresli, gergin olaylara karşı verilen doğal bir tepkidir.

Ancak panik atak durumunda gerçekte bir tehlike, bir problem olmamasına karşın kişide korku, endişe ve kaygı durumları yaşar ve vücut büyük bir tehlike varmış gibi tepki verir. Nefes darlığı, boğuluyor gibi olma, terleme, göğüs ağrısı, titreme, soluğun kesilmesi, çarpıntı, bulantı, karın ağrısı, baş dönmesi, uyuşma tarzında fiziksel belirtiler kişiye önemli bir sağlık sorunu varmış gibi hissettirir.

Aniden başlayan, hızla zirve yapan yaklaşık 10 dakikada tepe noktasına ulaşan yoğun korku, sıkıntı duyma halidir. Gürültülü tablodur, o sırada düşünmek plan yapmak zordur. Yaklaşık 30 dakikaya kadar sürebilir. Kişi; kalp krizi geçireceğini, bayılacağını, felç geçireceğini hatta öleceğini düşünür. İlk başvuru genellikle acil servisleredir.

Kişi, yaşadığı durumun bazı bedensel tepkilere yol açması ve bunları yanlış yorumlaması sonucu korku duymaya başlar. O an yaşadığı bedensel tepkilerin tekrar yaşanacağını düşünür bedensel duyumlara dikkat artar. Bir beklenti geliştirir.

Panik atak tekrar geçirmeye karşı ortaya çıkan bu korku durumuna panik bozukluk denir. Kişi sağlıkla ilgili endişelenmeye daha kaygılı hale gelir. Sağlık kuruluşlarına yakın olmak ister. Kişi ataklarla ilişkili olarak bazı kaçınmalar davranış değişiklikleri gösterebilir. (Spor, işe gitmeme, yanında ilaç taşıma).

Ya da kişiler atağı ilk geçirdikleri yerlere tekrar atak gelecek endişesiyle gitmek istemeyebilirler. Aslında panik atak sırasında oluşan tüm belirtiler spor yaparken ya da merdiven çıkarken de oluşabilir o zamanda nefes açlığı çekeriz nabzımız yükselir ama bunlar bize zarar vermez. Panik atak da böyledir. Biz spor yapıp merdiven çıkabiliyorsak panik atağın da bir zararı olmayacaktır.

Panik bozukluğa agorafobi eşlik edebilir. Agorafobi, açık yerlerde bulunma, toplu taşıma, kapalı yerlerde bulunma gibi kişinin kaçmanın güç olacağı, yardım alamayacağına karşı duyulan aşırı korkudur. Bu gibi durumlardan ya kaçınırlar ya katlanırlar ya da bir kişinin varlığına ihtiyaç duyarlar. Yani bazı güvenlik sağlayıcı davranışlar görülebilir.

Panik bozuklukta ilaç ve psikoterapi tedavi için oldukça faydalıdır. Hastalık ile ilgili ruhsal eğitim de tedavi için önemli bir parçadır. Bilişsel davranışçı terapi yöntemi ile danışana panik atak sırasında neler yapabileceği, nasıl baş edeceği öğretilir. Teknik olarak (gevşeme, nefes, doğa yürüyüşleri, meditasyon) panik atakta işe yaramaktadır.

İlgili Yazılar