Hemen Randevu

DİYABETE AÇLIK YASAK

DİYABETE AÇLIK YASAK

  • 28 Temmuz 2023

Kan şekeri düşmesi de yükselmesi kadar önemli olup bazı rahatsızlıklara yol açmaktadır. Özellikle yeterli sıvı alınmadığında ve uzun süre aç kalındığında fenalık geçirme, halsizlik ve bitkinlik, soğuk terleme baygınlık ve bayılma yaşanabilmektedir.

 

Kan şekeri düşmesi de yükselmesi kadar önemli olup bazı rahatsızlıklara yol açmaktadır. Özellikle yeterli sıvı alınmadığında ve uzun süre aç kalındığında fenalık geçirme, halsizlik ve bitkinlik, soğuk terleme baygınlık ve bayılma  yaşanabilmektedir. .

Kan şekeri düşüklüğü bazen  yükselmesinden daha tehlikeli bir durum olup diyabet hastalarında görülebileceği gibi, sağlıklı insanlarda da ortaya çıkabilmektedir.

Diyabet hastalarında fazla miktarda insülin yada  şeker düşürücü ilaç kullanıldığında ortaya çıkabileceği gibi ilacını alan yada insülin’ini yapan hasta yemeğini yemez yada öğün kaçırırsa da  ortaya çıkabilir. Ayrıca şeker hastalığının erken dönemlerinde de kan şekerinin düşmesi görülebilir.  Sağlıklı insanlarda uzun süren açlıklar, yeterli sıvı alınamadığı zamanlarda da  görülebilir.

Kan  şekeri düşmesi, oruç nedeniyle ramazan ayında da sık rastlanan bir durum olarak karşımıza çıkabilmektedir

Genellikle aşırı halsizlik, fenalık hissi, kendini kötü hissetme, bitkinlik ve zihnin bulanmasının ardından gelen soğuk terleme ile ortaya çıkar.

Kan şekeri düşmesi hızlı ilerlerse, arkasından şok gelebilir, beyin dokusunda ciddi tahribatlar oluşabilir. Kan şekeri düşüklüğüne en basit çözüm, ağızdan birkaç kesme şeker vermek veya şekerli şerbet içirmektir.