Hemen Randevu

DİYABETLE BARIŞMAK

DİYABETLE BARIŞMAK

  • 28 Temmuz 2023

Diyabet, tüm dünyada çağımızın en yaygın hastalığı. Zaman zaman kanserle kıyaslanan hatta çoğu kere kanserden daha önemli bir hastalık olduğu düşünülen diyabet tüm dünyada sağlık harcama kalemlerinin en önemlilerinden birisi.

 

Diyabet, tüm dünyada çağımızın en yaygın hastalığı.

Zaman zaman kanserle kıyaslanan hatta çoğu kere kanserden daha önemli bir hastalık olduğu düşünülen diyabet tüm dünyada sağlık harcama kalemlerinin en önemlilerinden birisi.

Bizim ülkemizde yaygınlığıinsülin direnci de göz önüne alındığında yaklaşık % 20’leri bulduğu belirtilmekte. Yani her beş kişiden biri diyabet hastası. Diyabete eşlik eden hastalıkları da düşündüğümüzde ne denli önemli bir sağlık sorunu ile karşı karşıya olduğumuz çok açık.

Genellikle çoğu kere başlangıç dönemimde belirti vermeyen uzun yıllar sessizce ve genellikle sadece insülin direnci ile seyreden erişkin tipi diyabet (Tip 2)  bir çok organ sorununa yol açtıktan sonra fark edilmektedir.

İyi tedavi edilmediğinde çok ciddi organ yetmezlikleri, organ kayıpları, kalp krizleri,  felçler ile karşımıza çıkan diyabet hastalığında bu sorunları engellemek elbette ki mümkün. Diyabeti anlamak, doğru tedavi etmek, yaşam tarzı değişikliklerini doğru yapmakla,  diyabetik hastaların normalden daha uzun yaşadıklarını biliyoruz.

 

Nasıl başaracağız bunları?

Elbette diyabetle barışmakla ve onunla iyi geçinmekle. Diyabetle yaşamayı öğrendiğimizde aslında bunun çokta zor olmadığını göreceğiz. Hastalarımız hep kafasında büyüttüğü diyet, eksersiz gibi konuların aslında sağlıklı yaşamın gerekli koşulları olduğunu fark edecekler. Stresten uzak hayatın aslında ne kadar değerli olduğunu anlayacaklar.

Günümüz toplumunda artık normalleşen ve kanıksanan stres, kötü beslenme alışkanlıkları,  hareketsiz yaşam tarzı gibi aslında tam da diyabetin nedenleri arasında bulunun durumlardan kurtulmak, yaradılışımıza ve vücudumuzun genetik kodları ile biyolojik ritmine uygun beslenme rejimi ve uyku düzeni sağlamak, stresten uzak ve hareketli bir yaşam tarzı kazanmak çoğu kere insülin direnci ve başlangıç diyabetin tedavisinde yeterli olacaktır.

Kritik bir diğer nokta ise diyabet hastalarımızın tedaviyi sadece doktorlarının yazacağı birkaç ilaç zannetmek yerine kendi kendilerinin doktorları olmalarıdır.

Diyabetle barışmak aslında bu kadar kolay, ekonomik ve zahmetsizdir.

Diyabetle barışmak demek ise çoğu kere diyabeti olmayan hastalardan tamamen farksız, rahat ve uzun bir ömür sürmek demektir.