Hemen Randevu

KRONİK HASTALIKLAR CORONA İÇİN ÖNEMLİ RİSK FAKTÖRÜDÜR!

KRONİK HASTALIKLAR CORONA İÇİN ÖNEMLİ RİSK FAKTÖRÜDÜR!

  • 28 Temmuz 2023

Tüm sağlık hizmetimizi kalabalıktan uzak ve butik muayenehane ortamında ayrıca istenirse mobil cihazlarımızla ev ortamında riski en aza indirerek yaparak kronik hastalarımız ve yaşlılarımızı korumaktayız. Bu nedenle çekinmeden kontrollerinizi yaptırabilirsiniz.

 

Corona virüs enfeksiyonunda herkes risk altına olmakla birlikte, dünya genelinde yapılan gözlemlerden anlaşılan, özellikle hipertansiyon, diyabet, KOAH, kronik bronşit, guatr, kalp yetmezliği, kronik karaciğer hastalıkları, böbrek hastalıkları başta olmak üzere kronik hastalığı olanlar daha büyük risk altındadır. Özellikle yaş ilerledikçe hastalığa yakalanma ve ölüm riski artmaktadır. Bu risk büyük ölçüde kronik hastalıkların etkisiyle ve yaş ilerledikçe bağışıklık sisteminin zayıflaması ile ilgilidir. Birden fazla kronik hastalığın olması riski de katlayarak artırmaktadır.

50 yaşın altında sağlıklı bireylerde düzenli besleniyor ve önlemlere uyuluyorsa başkaca bir tedbir almaya ve bağışıklık güçlendirici tedavi yapmaya gerek yoktur. Ancak kronik hastalığı olanların bağışıklık sistemini güçlendirecek destek almaları gerekebilir.

Bu destek tedavileri bireyseldir, kişiye özeldir ve bir hekim tarafından planlanmalıdır.

Kronik hastalıkların takibi ve tedavisi yaşam kalitesi açısından her zaman önemli olmakla birlikte bu dönemde çok daha önemlidir.

Özellikle kronik hastalığı olan kişilerin mutlaka kontrollerini düzenli ve zamanında yaptırmaları ve gerekirse destek tedavileri almaları gereklidir.

50 yaş üzerinde olup herhangi bir hastalığı olmayanlar da mutlaka sağlık kontrolünden geçirilmeli, fark edilmemiş, gözden kaçan risk faktörleri mutlaka değerlendirilmeli ve bireysel risk analizi yapılarak buna uygun önlemler alınmalıdır.

Corona virüs riskine karşı bu günlerde alacağımız en önemli tedbirlerden biri de toplu ve kalabalık alanlardan uzak durmaktır. Özellikle düzenli tedavi ve kontrolleri yapılması gereken, 50 yaş üzeri ve kronik hastalığı olanların bu muayene ve kontrollerini kalabalık hastane ortamlarında yaptırmak yerine butik klinik ve muayenehane ortamlarında yaptırmaları daha uygundur.

Tüm hizmeti kalabalıktan uzak ve butik muayenehane ortamında riski en aza indirerek yapmaktayız.

Ayrıca istenirse mobil cihazlarımızla ev ortamında  kontrollerini gerçekleştirerek kronik hastalarımız ve yaşlılarımızı korumaktayız.

Bu nedenle çekinmeden kontrollerinizi yaptırabilirsiniz.