Hemen Randevu

KÜRESEL ISINMA SAĞLIĞI DA ETKİLİYOR

KÜRESEL ISINMA SAĞLIĞI DA ETKİLİYOR

  • 28 Temmuz 2023

Küresel ısınma belki de hiç ciddiye almadığımız önemli konulardan biri. Ancak sessiz sedasız hayatımızı etkilemeye başladı çoktan başladı bile.

Ortaya çıkan iklim değişiklikleri daha şimdiden hayatımızı ciddi olumsuzluklara itmekte.

Hekim olarak ilk dikkatimizi çeken son yıllarda  gerek üst ve gerek alt solunum yolları enfeksiyonlarının geçen yıla göre çok daha sık karşımıza çıktığı. Bunun nedeni öncelikle kış ayına rağmen havaların ılıman geçmesi, kar yağmaması. Hava şartlarının  bu şekilde seyretmesi bir çok virüs ve bakteri için uygun üreme ortamı oluşturduğundan sinüzit, farenjit gibi üst solunum yolları hastalıklarının yanı sıra zatürre, bronşit gibi alt solunum yolları enfeksiyonları da giderek daha da artmaktadır.

 Küresel ısınmanın getireceği sağlık sorunları solunum yollarıyla sınırlı kalmayacaktır. Kuraklık ve sağlıklı içme suyu kaynaklarının azalması da bir çok sağlık sorununu birlikte getirecektir. Artık daha önce seyrek gördüğümüz tifo, paratifo, kolera gibi enfeksiyonlarla önümüzdeki dönemde sıkça karşılaşmamız kaçınılmazdır.

Sıcaklık artışı birçok böcek türünün üremesini de artıracak ve bu şekilde bozulan doğal dengeyle birlikte böceklerle yayılan sıtma gibi hastalıklarda ciddi artış olması kaçınılmaz olacaktır.

Küresel ısınma vücudun bağışıklık sistemini kötü etkileyerek birçok hastalığa davetiye çıkarmaktadır.  Ayrıca mevsimsel değişiklikler vücudun biyoritmini önemli ölçüde etkileyerek bahar yorgunluğu denilen belirtilerin artışına sebep olacaktır. Aşırı halsizlik, yorgunluk, isteksizlik, güçsüzlük sıklıkla duyduğumuz şikayetler haline gelmiştir. Depresyon ve benzeri psikolojik rahatsızlıklarda ise bariz artış gözlemlenmektedir.

Bütün bu olumsuzluklar aslında kişisel anlamda alacağımız çok basit tedbirlerle önlenebilir ve en azından kendi üzerimizde küresel ısınmanın olumsuz etkilerini azaltılabilir.

Küresel ısınmanın yol açabileceği sağlık sorunlarına karşı kişisel olarak alınması gereken önlemleri de şöyle özetlenebilir. Mutlaka yeterli sıvı alınmalı, temiz ve açık havada düzenli yürüyüşler yapılmalı, beslenme alışkanlığına dikkat etmeli, düzenli beslenilmeli, bol meyve ve meyve suyu tüketilmeli, beslenmede sebzelere, özellikle yeşil sebzelere ağırlık verilmeli, odaları sık sık havalandırılmalı ve sigara, alkol gibi alışkanlıklar bırakılmayı veya en aza indirilmeli.