Hemen Randevu

POZİTİF TIP VE TAMAMLAYICI TIP

POZİTİF TIP VE TAMAMLAYICI TIP

  • 28 Temmuz 2023

Günümüzde her konuda olduğu gibi maalesef sağlık konusunda da vahşi kapitalizmin ve rant çemberinin çarkları arasında doğru yolu bulmaya çalışıyoruz.

 

İletişim ve bilgiye ulaşma imkânlarının önemli boyutlarda artarak inanılmaz noktalara geldiğini düşünsek de bu durum aslında korkunç bir bilgi kirliliğini de beraberinde getiriyor. Ticari amaçlarla üretilen ve her gün bilerek ya da bilmeden tükettiğimiz birçok ilaç, katkı maddesi, genetiğiyle oynanmış gıdalarla karşı karşıyayız. Üstelik çoğu kere bunların sağlığımız için ne kadar faydalı olduğunu anlatan, doğrudan ve dolaylı birçok reklamın etkisinde bunları tüketiyoruz. 

Pozitif tıbbın katı kuralları ve dogmaları da bizi çoğu kere doğal tedavi kaynaklarından uzak tutuyor, tamamlayıcı tedavi ve özellikle bitkisel yöntemler konusunda yeterli ve doğru bilgi sahibi olamıyoruz. Tamamlayıcı tıp tedavileri ve bitkisel tedaviler konusunda da maalesef yukarıda anlattığım bilgi kirliliği ve rant ekonomisi nedeniyle bir sürü piyasa şarlatanı ile karşı karşıyayız.

Bizim yaklaşımımız tamamlayıcı tıbbı reddetmeden, ancak pozitif tıp ve bilimsel ilkelerden uzaklaşmadan bilimsel tedavileri tamamlayıcı tıp yöntemleri ile ve ancak uzman ellerde birleştirmektir.

Muayenehanemizde yakında bununla ilgili uygulamalara şahitlik edeceksiniz.