Hemen Randevu

STRES – UYKU – KİLO ALMA BAĞLANTISI

STRES – UYKU – KİLO ALMA BAĞLANTISI

  • 17 Nisan 2024

Stres duymak, özellikle de kronik stres neredeyse şeker tüketmekle eşdeğerdir.

Çünkü stres kortizol hormonunu veya başka bir adıyla ‘Glukokortikoid’leri aktive eder. Glikozu hareket ettirir. Glikoz ve benzeri bileşenleri proteine, yağa ve hatta ketonlara dönüştürür. 

Stres altında vücudunuz, uyluk kasınızda sahip olduğunuz ve ihtiyaç duymayabileceği ekstra proteinleri harekete geçirecek ve bunu enerji olarak kullanmaya başlayacaktır.

Kronik stres durumundan geçtiğinizde yüksek düzeyde kortizol içeren Cushing Sendromu adı verilen durum söz konusu olabilir. Genellikle bu sendroma sahip insanların vücut tipi; Çıkık göbek, sıska bacak, küçük popo olarak ortaya çıkar.

Çünkü bu durumda proteinler önce şekere daha sonra yağa dönüştürülür. Bu yüzden stresi olabildiğince azaltmalısınız.

Hayatınıza dönüp ne zaman kilo almaya başladığınıza baktığınızda bu muhtemelen stresli bir olaydan sonra olmuştur.

Bu stresler kan şekerinizi ciddi şekilde etkileyebilir. 

 

    Peki ne yapmalıyız?

  • Stresle yüzleşmek zorundayız. Stresten tamamen kurtulmak mümkün değildir. Yapabileceğiniz şey onu yönetmektir. Bu genellikle bazı insanlar yüzünden olduğu için sizi strese sokan insanları belirlemeli ve onları bir süreliğine uzaklaştırmalısınız.
  • Stresli insanların olmadığı, modunuzu düşürmek yerine yükselten insanların yanındaysanız adrenalleriniz mutluluk hormonları salgılar.
  • Haberlerden kaçının. Çünkü haberler çoğunlukla olumsuz durumlar hakkındadır.
  • Fiziksel aktiviteler kortizolü düşürmenize yardımcı olacaktır. Çünkü sadece vücudu hareket ettirmekle kalmaz aynı zamanda zihninizi de düşüncelerden arındırır. Bu nedenle zihninizi sorunlardan uzaklaştırmak için doğa yürüyüşleri gibi fiziksel aktivitelerde bulunmalısınız.

 

Ne kadar çok stres yaşarsanız o kadar az uyursunuz. İyi uyuyamadığınızda daha yüksek kortizol seviyelerine sahip olursunuz. Bu nedenle insanlar yorgunken bir şeyler atıştırmak isterler. Bu da kortizolün düşük olmasından ve dalgalanmasından kaynaklanır.

Yaktığınız yağın büyük çoğunluğu gün içinde değil, uyurken yakılır. Bu yüzden yeterli uyumak için yapacağınız her şey hedefinize daha hızlı ulaşmanızı sağlar.

Hiçbir şey yapmadan sadece uyuyarak bir şeyleri düzeltmek tuhaf gelse de aslında uyuyarak vücudunuzun iyileşmesine ve onarılmasına izin veriyorsunuz.

 

DYT. SEVDE KARA